تفاوت ماسک ونچوری و رزرو بگ دار چیست؟

اکسیژن درمانی معمولاً برای اکثر بیماران بستری در اورژانس و آی سی یو که مشکل تنفسی دارند استفاده می‌ شود و هدف کلی اکسیژن درمانی حفظ اکسیژن رسانی کافی به بافت ‌ها می‌ باشد. ماسک اکسیژن یکی از تجهیزات مهم اکسیژن درمانی است.
ماسک ‌های اکسیژن انواع مختلفی دارند که دو مورد از آنها شامل ماسک ونچوری و رزرو بگ دار می ‌باشد، تفاوت ماسک ونچوری و رزرو بگ دار در نوع کارایی آن می ‌باشد‌.

ماسک ونچوری چیست؟

ماسک ونچوری یکی از تجهیزات پزشکی است که در اکسیژن درمانی بسیار مهم و پر استفاده است و بیش از ۵۰ سال در تجهیزات پزشکی قدمت دارد. ماسک ونچوری یک ماسک مناسب برای اکسیژن درمانی است. اکسیژن درمانی یک روش برای مراقبت ‌های تنفسی است و این مراقبت ‌ها در زمانی که مشکلات تنفسی برای بیمار وجود دارد ارائه می ‌شود، در این روش انتقال اکسیژن با جریانی بیشتر از حد معمول به بیمار اهدا می‌ شود.
ریه‌ های انسان به طور طبیعی اکسیژن را از هوای اطراف جذب می کند اما  برخی از بیماری‌ ها باعث می ‌شود که جذب اکسیژن به خوبی انجام نشود. اکسیژن درمانی ممکن است در بیمارستان و یا خارج از بیمارستان انجام شود بسیاری از افراد اکسیژن درمانی را در منزل انجام می ‌دهند و با استفاده از یک کپسول اکسیژن و ماسک ونچوری اکسیژن درمانی برای این افراد انجام می شود. ماسک ونچوری برای اهدای اکسیژن به بیمارانی که هیپوکسی حاد یا مزمن دارند بسیار مفید است، ماسک ونچوری قابل اعتماد ترین و دقیق ترین روش برای تجویز غلظت صحیح و کنترل شده اکسیژن می ‌باشد، در ماسک ونچوری آداپتورهای قابل تمیزی تعبیه شده است که مقدار ثابتی از اکسیژن را با حجم ثابتی از هوا مخلوط می ‌کند و سپس اکسیژن کنترل شده را برای تنفس به بیمار می رساند.

ماسک اکسیژن رزرو بگ دار چیست؟

ماسک رزرو بگ دار یک نوع ماسک تنفسی است که دارای یک کیسه ذخیره اکسیژن می‌ باشد و باعث می ‌شود بیمار با حجم بالایی از اکسیژن به راحتی تنفس کند و همچنین از ورود هوای بازدم به فرایند تنفسی جلوگیری می ‌کند. این ماسک برای افراد پیر و ناتوان و افرادی که دارای مشکلات مزمن تنفسی یا ترومای ریوی هستند مناسب می ‌باشد. این ماسک به گونه ‌ای کار می ‌کند که هنگامی که اکسیژن وارد کیسه می‌ شود تنفس بیمار با اکسیژن ذخیره می ‌شود، با فشار دادن به کیسه تقریباً ۲ لیتر اکسیژن با جریان بالا به ریه ‌های بیمار وارد می ‌شود. در زمان بازدم دریچه‌ ی روی ماسک بسته می ‌شود تا جلوی بازگشت گاز دی اکسید کربن به کیسه را بگیرد.

بیشتر بخوانید: انواع ماسک اکسیژن در بیمارستان را بشناسید

ویژگی های ماسک اکسیژن رزرو بگ دار

این نوع ماسک ها دارای ویژگی های متعددی هستند که در زیر به آنها اشاره شده است:

  • بدون بو و حساسیت و هرگونه آلرژی
  • دارای گره فلزی روی بینی برای تنظیم فشار هوا و جلوگیری از لغزش ماسک
  • مناسب برای استفاده بیماران ترومایی یا افراد دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن
  • سبک و انعطاف پذیر
  • دارای کیسه ذخیره اکسیژن می ‌باشد که باعث می ‌شود حجم و درصد بالایی از اکسیژن به بیمار برسد
  • جلوگیری از خشکی مخاط
  • تهیه شده از پلی ونیل کلراید

 تفاوت ماسک ونچوری و رزرو بگ دار چیست؟

ماسک ونچوری و رزرو بگ دار هر دو از ماسک های پر کاربرد و مهم در اکسیژن تراپی و رساندن اکسیژن به بیمارانی که دچار مشکلات تنفسی هستند می ‌باشند. تفاوت ماسک ونچوری و رزرو بگ دار در دو مدل ماسک با ذخیره بازدمی و بدون ذخیره بازدمی است.
ماسک ‌های رزرو بگ دار، دریچه ‌دار می ‌باشند. درصد خالص و اکسیژن در ماسک بدون ذخیره بازدمی حدود ۸۰ تا ۹۵ است که تقریباً ذخیره کامل اکسیژن خالص را به بیمار می ‌دهد، در حالی که اکسیژن سازهای سنترال بیشتر از ۸۵ درصد اکسیژن به بیمار نمی دهد.

نکته ی پایانی

ماسک اکسیژن یکی از تجهیزات مهم اکسیژن درمانی می ‌باشد. ماسک ونچوری و رزرو بگ دار از انواع ماسک ‌های اکسیژن هستند که برای بیمارانی که دچار مشکلات تنفسی هستند استفاده می ‌شود. ریه‌ های بدن انسان به طور طبیعی اکسیژن را از هوای اطراف جذب می ‌کند اما برخی از بیماری ‌ها باعث می‌شوند تا جذب اکسیژن به خوبی انجام نشود اما اکسیژن درمانی به جذب اکسیژن کمک می ‌کند و باعث بهتر شدن بیماران تنفسی می شود.
ماسک ‌های رزرو دار، دریچه‌ دار می ‌باشند، این دریچه به نحوی طراحی شده است که در هنگام بازدم بسته می‌ شود و اجازه نمی دهد که co2 وارد کیسه‌ ها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *