انواع ماسک اکسیژن در بیمارستان را بشناسید

دستگاه اکسیژن وسیله ‌ای برای اکسیژن رسانی به کسانی است که دچار کمبود اکسیژن هستند و این افراد معمولاً بیشتر دچار بیماری ‌های قلبی، ریوی یا مسمومیت با گاز شده ‌اند. برای بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری‌ های تنفسی یا ریوی، اکسیژن درمانی تاثیر زیادی بر برنامه روزانه و حتی بر کیفیت کلی زندگی آنها دارد و در واقع یکی از ضروریات اصلی زندگی روزمره آنها می‌ باشد. افرادی که از ماسک ‌های اکسیژن دار استفاده می ‌کنند حتماً می دانند که همراه داشتن و استفاده هر روزه از تجهیزات اکسیژن چقدر دردسر ساز است و باید تجهیزاتی را در نظر بگیرید تا بتوانید اکسیژن درمانی مکمل را در زندگی روزمره خود وارد کنید و سیستم اکسیژن رسانی مناسب خود را انتخاب کنید. اکسیژن به طور معمول برای بیماران بستری در اورژانس یا آی‌ سی ‌یو که درگیر ناراحتی تنفسی هستند تجویز می ‌شود. هدف کلی استفاده از ماسک اکسیژن، اکسیژن رسانی کافی به ریه ها و حفظ اکسیژن رسانی کافی به بافت ‌ها است. از علائم اکسیژن رسانی ناکافی می‌توان به تنگی نفس، فشار خون بالا یا سیانوز اشاره کرد. طیف وسیعی از ماسک ‌های اکسیژن رسانی وجود دارد که نیاز بیمار به اکسیژن را رفع می ‌کند. ماسک ‌های اکسیژن در اندازه ‌ها و شکل‌های مختلف وجود دارند قبل از خرید ماسک اکسیژن حتماً با پزشک مشورت کنید تا ماسک مناسب با شرایط شما را تجویز کند.

انواع ماسک‌ اکسیژن در بیمارستان

 1. نازال بینی:

نوعی از انواع ماسک اکسیژن در بیمارستان است که برای بیماران پایدار به کار می ‌رود که نیاز به جریان کم اکسیژن در غلظت های کم یا متوسط دارند. می‌ توانید فشار را از ۱ تا ۵ لیتر در دقیقه تنظیم کنید که حدود ۲۴ تا ۴۰ درصد اکسیژن می‌ دهد و به بیمار این امکان را می ‌دهد که به طور معمول غذا بخورند، بنوشند و یا صحبت کنند.

 1. ماسک ساده:

در بین انواع ماسک اکسیژن، حجم بیشتری از اکسیژن را نسبت به کانولای بینی تحویل می ‌دهد و رایج ‌ترین سرعت جریان آن ۵ الی ۱۰ لیتر در دقیقه می ‌باشد ، اما نمی ‌توان میزان اکسیژن را به طور دقیق کنترل کرد زیرا بیمار هوای اتاق را نیز تنفس می ‌کند اما این مورد یک مزیت است زیرا مخلوط کردن هوای اتاق با اکسیژن مجاری بینی بیمار را مرطوب نگه میدارد.

 1. ماسک اکسیژن کیسه ‌دار:

ماسک اکسیژن کیسه دار انواع مختلفی دارد. ماسک کیسه‌ دار برای کودکان با غلظت بالا و به همراه کیسه فاقد لاتکس، ضد حساسیت، شکل لبه گرد، دارای صفحه بینی انعطاف پذیر، وجود یک باند الاستیک، سوراخ کافی در هر دو طرف در بسته وجود دارد.

 1. ماسک ونچوری:

از دقیق ترین ماسک ‌های اکسیژن، ماسک ‌های ونچوری هست که می ‌توانید میزان اکسیژن رسانی را به دقت اندازه گیری کنید. با اضافه کردن یک دریچه ونچوری بسیار شبیه به یک ماسک صورت معمولی هستند و با عبور اکسیژن از شیر سرعت آن افزایش می ‌یابد و درصد مشخصی از هوا از سوراخ‌ های دریچه عبور می ‌کند. این نوع از ماسک برای بیماران copd که برای تنفس به درصد مشخصی از اکسیژن در بدن نیاز دارند ایده آل است.

بیشتر بخوانید: ماسک بیهوشی چیست؟ + انواع آن

مزایای ماسک اکسیژن ساز

 • اتصال قابل اعتماد به دستگاه اکسیژن ساز
 • مواد لوله مقاومت زیادی در برابر پیچ خوردگی دارد
 • تثبیت محصول روی صورت با کمک گیره بینی و تنظیم کننده
 • اتصال روی اکسیژن جهانی مناسب برای هر مارکی از متمرکز کننده o2
 • لبه‌ های صاف و گرد شده در طرفین
 • استفاده از پلیمرهای ضد حساسیت نرم در ساخت آن
 • تحویل اکسیژن با جریان بالا
 • درمان هیپوکسمی شدید

نکته پایانی

کسانی که مشکلات تنفسی شدیدی دارند از ماسک‌ های اکسیژن رسانی مکمل اکسیژن استفاده می ‌کنند. ماسک ‌های اکسیژن بینی و دهان شما را می پوشاند و با توانایی تحویل اکسیژن با جریان بالا به بهتر نفس کشیدن شما کمک می ‌کند. ماسک ‌های اکسیژن انواع مختلفی دارند و استفاده از آنها بسیار راحت است و هر زمان که می ‌خواهید نفس بکشید کافی است ماسک را بر روی صورت خود قرار دهید.
از انواع ماسک اکسیژن در بیمارستان می‌توان به ماسک اکسیژن ساده، ماسک ونچوری، ماسک  کیسه دار و … اشاره کرد. این ماسک ‌ها دارای لبه ‌های صاف و گرد شده در طرفین هستند و استفاده از پلیمرهای ضد حساسیت نرم در ساخت آن از مزایای آن به شمار می ‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *