کاربرد کلاه آکاردئونی چیست؟ + آیا کلاه آکاردئونی بهتر از کلاه یکبار مصرف نایلونی است؟

کاربرد کلاه آکاردئونی

 کلاه آکاردئونی

کاربرد کلاه آکاردئونی چیست؟ امروزه با بالاتر رفتن نظارت نهادهای بهداشتی و سلامتی حتّی بر روی رستوران‌ها، باعث شده تا رستوران، آشپزخانه، شرکت صنایع غذایی، شرکت دارویی و دیگر شرکت‌های مشابه که نیازمند دریافت تاییدیه بهداشتی هستند، موظف به الزامی کردن استفاده از کلاه آکاردئونی برای کارکنان خود هستند. این دسته از کلاه‌ها بهداشتی و یکبار مصرف هستند که مورد استفاده عموم افراد در مکان‌هایی مانند بیمارستان، صنایع غذایی و دارویی، رستوران‌ها و آشپزخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، چراکه رعایت بهداشت در این اماکن امری ضروری تلقی می‌شود. کاربرد کلاه آکاردئونی بیشتر جهت جلوگیری از ریزش مو حین کار کردن است.

در مقاله کاربرد کلاه آکاردئونی قصد داریم تا شما مخاطبین محترم را با این ابزار و کاربرد آن بیشتر آشنا نماییم. پس تا انتهای این مقاله از وب‌سایت بهنام طب ایرانیان با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب در این مقاله:

 • کلاه آکاردئونی چیست؟
 • کاربرد کلاه آکاردئونی چیست؟
 • چه اشخاصی از کلاه آکاردئونی استفاده می‌کنند؟
 • مزایای کلاه آکاردئونی
 • چرا کلاه آکاردئونی بهتر از کلاه یکبار مصرف نایلونی است؟
 • نتیجه گیری

کلاه آکاردئونی چیست؟

دلیل نام‌گذاری کلاه آکاردئونی بدین جهت است که شکل ظاهری این کلاه بوده که به ساز آکاردئون (accordion) شباهت دارد. این کلاه بیشتر در امکانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که رعایت بهداشت در آن بسیار حائز اهمیت است. کلاه آکاردئونی یکبار مصرف است و همانطور که در مطالب بالا عنوان شد بیشتر در بیمارستان‌ها، رستوران‌ها، صنایع غذایی و دارویی، آشپزخانه‌ها و دیگر امکان بهداشتی استفاده می‌شود.

دلیل استفاده از این کلاه بهداشتی آکاردئونی بیشتر برای جلوگیری از ریزش و چربی مو است. این کلاه‌ها بسیار سبک هستند و از خاصیت ضدآب هم برخوردارند. علاوه بر این برخلاف کلاه‌های پلاستیکی یکبار مصرف، از تعریق سر جلوگیری به‌ عمل می‌آورند.

کاربرد کلاه آکاردئونی چیست؟

کلاه آکاردئونی همانطور از کاربردش پیداست بیشتر جهت رعایت بهداشت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این کلاه‌ها اغلب اشخاصی که در رستوران، بیمارستان، آزمایشگاه و مواردی از این قیبل دست فعال هستند، استفاده می‌کنند. در این امکان رعایت کردن بهداشت بسیار ضرورت دارد، زیرا تعریق سر و ریزش مو خود به تنهایی باعث بروز و انتقال بیماری برای دیگر اشخاص مصرف کننده در این مکان‌ها است.

جهت جلوگیری از ریزش مو حین فعالیت کردن از این کلاه استفاده می‌شود و همچنین به دلیل اینکه کلاه آکاردئونی وزن سبک و از حجم کمی برخوردار بوده، استفاده از آن بسیار است. همچنین کلاه آکاردئونی به‌ دلیل خاصیت ضدآب بودنش بیمارستان‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلاه آکاردئونی در کل برای رعایت کردن بهداشت محیط به‌ صورت صحیح و اصولی است. این کلاه‌ها به‌ دلیل حالت بسته‌بندی کلاه که شبیه ساز آکاردئون است، به این اسم نام‌گذاری شده‌اند. کلاه‌های آکاردئونی در وزن‌های مختلف تهیه و تولید می‌شوند، امّا وزن معمول یک کلاه آکاردئونی چیزی در حدود 12 تا 25 گرم است. دلیل این سبکی کلاه این است که فرد کاربر هنگام استفاده از کلاه آکاردئونی نباید در حین کار عرق کند، زیرا این قابلیت از بارزترین ویژگی کلاه آکاردئونی محسوب می‌شود. کلاه‌های آکاردئونی یکبار مصرف هستند و پس از هربار استفاده بهتر است از کلاهی جدید استفاده شود. از دیگر موارد کاربرد کلاه آکاردئونی می‌توان به استفاده در آرایشگاه ها بعد از ماسک مو و پاکسازی و روغن تراپی نیز اشاره کرد.

چه اشخاصی از کلاه آکاردئونی استفاده می‌کنند؟

غیر از موارد عنوان شده کاربرد کلاه آکاردئونی، روزانه حجم بالایی عمل جراحی در اتاق‌های عمل بیمارستان و مراکز درمانی مختلف صورت می‌پذیردد. باید بدانید که چنانچه در این مراکز خصوصاً در بخش اتاق عمل، بهداشت به خوبی رعایت نشود خطر بیماری‌های عفونی بسیاری را می‌تواند به دنبال داشته باشد. به موجی این امر باید در بهداشت و استریل بودن این اتاق‌ها به شدت حساسیت نشان داد. به‌همین جهت اشخاصی که در اتاق عمل رفت و آمد دارند از لباس و پوشش خاصی استفاده می‌کنندد. این پوشش درواقع شامل گان، دستکش، کفش مخصوص و کلاه آکاردئونی است.

همچنین افرادی که در آشپزخانه فعالیت دارند و روزانه حجم زیادی غذا طبخ می‌کنند هم جهت رعایت نکات بهداشتی، موظوفند از کلاه آکاردئونی استفاده نمایند. در کل کاربرد کلاه آکاردئونی صرفاً جبه بهداشتی دارد و استفاده از این کلاه باعث سلامتی بیشتر افراد جامعه و جلوگیری از بیماری‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌های خطرناک است.

 

عکس کلاه آکاردئونی

مزایای کلاه آکاردئونی

 • این کلاه‌‌های یکبار مصرف دارای کیفیت بالا بوده و مواد بی‌ضرر تهیه شده که با لایه کش کاملاً موها را می‌پوشاند.
 • جذب آب آن عالی است و در زیر کلاه سر اصلاً عرق نمی‌کند.
 • این کلاه یکبار مصرف باعث محافظت از موها و همچنین جلوگیری از ریزش مو و حفظ بهداشت در صنایع بهداشتی و غذایی می‌شود.
 • کلاه آکاردئونی مناسب برای استفاده در سالن غذاخوری در مدارس و بیمارستان است.
 • کش کلاه، آن را کاملاً دور سر ثابت نگاه می‌دارد.
 • طراحی خاص کلاه آکاردئونی باعث می‌شود که نگران بزرگی یا کوچکی آن بر روی سر نباشید.
 • این کلاه‌ عرق را به خود جذب نمی‌کند و مانع رفتن عرق به داخل چشم و یا افتادن مو داخل غذا و امکان ایزوله می‌شود.
 • نازک بودن کلاه آکاردئونی باعث می‌شود، محافظی بسیار عالی در مقابل ریزش مو و ضدتعریق و شخص استفاده کننده احساس ناراحتی نکند.
 • ضد حساسیت برای تمامی پوست‌ها
 • کلاه آکاردئونی قابلیت بازیافت دارد.
 • وزن سبک کلاه

چرا کلاه آکاردئونی بهتر از کلاه یکبار مصرف نایلونی است؟

کلاه آکاردئونی برخلاف کلاه‌های یکبار مصرف نایلونی که اغلب به‌ خاطر جنس نایلونی که دارند موجب تعریق افراد در حین کار می‌شود، از تعریق سر جلوگیری می‌کند و این از لحاظ بهداشتی گزینه مناسبی است. بسیاری از آشپزها و پرسنلی که در بیمارستان فعالیت دارند، در حین کار کردن دچار تعریق می‌شوند، به‌ همین خاطر از کلاه آکاردئونی در هنگام انجام فعالیت خود استفاده می‌نمایند.

نتیجه گیری

یکی از راه کارهای برای جلوگیری از انتقال بیماری و آلودگی در امکان مختلف استفاده از کلاه آکاردئونی است. امروزه به‌ دلیل سهولت استفاده و کارایی بالایی که این دسته از کلاه‌های یکبار مصرف دارند، همه روزه حیطه کاربریشان در حال گسترش است. از کاربرد کلاه آکاردئونی می‌توان به آشپزخانه‌های صنعتی، شرکت‌های تولیدی مواد بهداشتی و دارویی، آرایشگاه‌ها و مزون‌ها، شرکت‌های تولید صنایع غذایی، بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی اشاره کرد. همچنین از محصولاتی مانند ماسک سه لایه پزشکی و دستکش یکبار مصرف پزشکی نیز باید استفاده کرد.

امید است مقاله کاربرد کلاه آکاردئونی مورد توجه شما مخاطبین محترم قرار گرفته باشد. لطفا پس از مطالعه مقاله نظرات و تجارب شخص خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

 

خرید عمده کلاه آکاردئونی

میتوانید برای خرید عمده کلاه آکاردئونی با آسودگی خاطر به سایت بهنام طب مراجعه کرده و این محصول را سفارش دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.